Şarap Kıvılcımları, 2005 yılında İlkBiz yayınevince 10.000 adet basılmış ve baskısı tükenmiştir. Kitap şairin ifadesi ile şiirde ustalık eserdir. İlk resim şiir denemeleri bu kitapta yer almıştır. Kitaptaki bazı şiirlerin şekillendirilmiş mısralar oluşu dikkat çekmektedir. Ancak şiirin şekli ve içeriğinin örtüşmesi de dikkat çekmektedir. (Daha önce sadece şekil oluşturmak için mısraları farklı dizen şiirler vardı, İliksiz’in farkı şekil oluşturmak için mısraları dizmek değil, şekil ve mısraların temtik uyum göstermesidir.)

Kitabın arka kapak yazısında şu bilgiler yer alır.

Bu kitap, yaşar iliksiz’in “barbar, azobra, şarap kıvılcımları” üçlemesinin üçüncü kitabıdır.

“Barbar” 1998 yılında sentez yayınları’ndan okuyucu ile bilişmiş ancak “azobra” gerek yayınevlerinin ketum tavrı ve ticari öngörüsüzlüğü, gerek iliksiz’in taviz vermeyen duruşu, gerekse yaşanan maddi kriz ve işsizlikle boğuşulan yılları nedeniyle basılamamıştır.

Olayları gidişine bırakan ve kaderle inatlaşmaktan uzak duran iliksiz, “azobra” nın basımını zamana bırakarak önce şiir serüveninin son halkasını basmayı yeğlemiştir. Aslında bu kararın neden verildiğinin yanıtı da elinizdeki kitabın içindedir.
Eğer şarabı önemsiyor ve kıvılcımlardan uzak durmaya gayret ediyorsanız bu kitabı hemen aldığınız rafa koymanız tavsiye edilir.
Şarabı önemsiyorsanız, yüreğinizi tutuşturacak kıvılcımlara açacak kadar da cesur olmanız önerilir.

sarap kıvılcımları

Türkçe
64 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 20 cm
İstanbul, 2005
ISBN : 9789756220092

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website